» سهام چیست؟

سهام چیست؟

سهام چيست


سهم، بيانگر ميزان مالکيت فرد از يک دارایی است. اجازه بدهيد با يک مثال بسيار ساده توضيح بدهيم. کارخانه ایی با سرمايـه يک ميليارد تومان را در نظر بگيريد. اگر کل کارخانه متعلق به يک نفر باشد، تنها آن فرد مالک کارخانه به شمار میرود.

اگر چهار نفر به نسبت مساوی مالک کارخانه باشند،

در آن صورت سهم هرکدام از آن ها در کارخانه يک چهارم خواهد بود. حال فرض کنيد مالکيت اين کارخانه يک ميليارد تومانی بين هزار نفر بصورت مساوی تقسيم شود.


در اين صورت ميزان مالکيت هر يک از اين افراد درکارخانه يا به تعبير ديگر، سهم هر فرد از کارخانه يک ميليـون تومان خواهد بـود.

يک ميليارد تقسيم بر هزار. بنابراين، سهم در تعريف بسيار ساده، بيانگر ميزان مالکيت فرد از يک دارايی است. مفهوم ديگری که بلافاصله پس از مفهوم سهام با آن مواجه می شويم، شرکت سهامی است.

شرکت سهامی شرکتی است که سرمايه آن به سهام تقسيم شده است و هريک از صاحبان سهام به ميزان سهمی که دارند، در شرکت مسئوليت داشته و در سود و زيان حاصل از فعاليت شرکت نيز سهيـم خواهند بود.

کارخانه ایی که در مثال قبل ذکر کرديم، در واقع يک شرکت سهامی است که هزار نفر سهامدار آن هستند.


اگر به خاطر داشته باشيد، در بيان تاريخچه بورس هم گفتيم که اساسا شرکت هایی سهامی، زمانی شکل گرفتند که بازرگانان به اين فکر افتادند تا با سهيم کردن ديگران در کسب و کار خود، علاوه بر تأمين منابع مالی موردنياز برای کسب و کار، سود و زيان احتمالی حاصل از اين کسب و کار را بين گروهی از افراد تقسيم کنند. شرکت های سهامی، خود به دو دسته تقسيم می شوند

الف.شرکت های سهامی خاص

شرکت سهامی خاص، شرکتی است که همه سرمايه آن را موسسان بنيانگذاران شرکت تأمين می کنند و بنابراين، سهام آن برای عموم عرضه نمی شود.

تعداد سهامداران در شرکت سهامی خاص بايد حداقل 3 نفر باشد. حداقل سرمايه موردنياز برای تأسيس شرکت سهامی خاص هم يک ميليون ريال صد هزار تومان است.


ب،شرکت سهامی عام

شرکتی است که بخشی از سرمايه موردنياز آن، ازطريق عرضه سهام به عموم مردم تأمين می شود. در شرکت های سهامی عام، تعداد سهامداران نبايد از 5 نفر کمتر باشد. حداقل سرمايه موردنياز برای تأسيس شرکت سهامی عام، 5 ميليون ريال 500 هزار تومان است.

يکی از مهمترين شروط عرضه سهام شرکت ها در بورس اين است که شرکت، سهامی عام باشد.

خب، تا اينجا با مفهوم سهام و شرکت های سهامی تا حدی آشنا شديد. لازم است در اينجا چند نکته را درخصوص سهام و شرکت های سهامی ذکر کنيـم.


۱.ويژگی مهمی که سهام را در مقايسه با اوراق بهادار

با درآ مد ثابت مثل اوراق مشارکت و اوراق اجاره، برای سرمايه گذاران جذاب می کند

امکان کسب سود بيشتر در ازای پذيرش ريسک بالاتر است، زيرا اگر سرمايه گذار انتخاب مناسبی داشته باشد و سهام شرکت خوبي را انتخاب کند، می تواند بازدهی بالاتری در مقايسه با اوراق مشارکت و اوراق اجاره بدست آورد.


۲.ريسک

ويژگی ذاتی سهام است، بنابراين، خريد و فروش سهام به افرادی که به هيچ عنوان توانايی و يا علاقه ایی به پذيرش ريسک ندارند، توصيه نمی شود. اينگونه افراد بهتر است در اوراق بهادار با درآمـد ثابت، مانند اوراق مشارکت و اوراق اجاره سرمايه گذاری کنند.


۳. دارندگان سهام

صرفا در سود و زيان و منافع شرکت سهيم نخواهند بود، بلکه به ميزان سهمی که در اختيـار دارند، در قبال تعهدات شرکت نيز مسئوليت دارند.


بنابراين، لازم است سرمايه گذار قبل از خريد سهام يک شرکت، بطور کامل وضعيت آن شرکت را بررسی نمايد. البته، ذکر اين نکته لازم است که شرکت هايی که سهامشان در بورس خريد و فروش می شود، اغلب شرکت های بزرگ، سودآور و دارای شرايط عمومی مناسب هستند، اما به هر حال، اين موضوع نبايد موجب شود که سرمايه گذار بدون تحليل، برای خريد يا فروش سهم تصميم بگيرد.  

فرم ارسال نظر


مطالب پیشنهادی از سراسر وب
آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


فال حافظ شیرازی | فال حافظ آنلاین فال حافظ شیرازی | فال حافظ آنلاین مشاهده